Erasmus+ – Wizyta w Modenie

W listopadzie 2016 grupa uczniów i nauczycieli naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu szkół partnerskich projektu „Make Me a European” we włoskiej szkole w Modenie. Młodzież z Niemiec, Chorwacji, Polski, Cypru i Włoch brała udział we wspólnych zajęciach i wycieczkach. Poznawaliśmy kulturę i tradycje Modeny. Byliśmy też w Bolonii i odwiedziliśmy farmę, na której produkowany jest tradycyjny ocet balsamiczny. Szczególną atrakcję stanowiło zwiedzanie Muzeum Ferrari. Polska grupa była też w Wenecji i Wiedniu.
https://youtu.be/XcUgBHXypzU
Julka, Magda, Natalia i Sonia robiły zdjęcia, kręciły filmy i opisywały odwiedzane miasta tak, jakby to byli ludzie.
https://youtu.be/gOSR4DBd1zA
https://youtu.be/sYbANezj2Vw

Anna Tobiacelli

WENECJA
Wenecja ma aż 1500 lat. Poznałam ją jako przyjemną osobę. Wygląda bardzo dostojnie, co sprawia, że wszyscy ją szanują.
W młodości była wyprostowana, jednak z biegiem czasu zaczęła się garbić. Cera koloru cegły dodaje jej uroku. Jasnobrązowe, sięgające do ramion włosy rozwiane morską bryzą przesłaniają jej pucułowatą twarz. Oczy tego miasta niczym bezdenny ocean, opowiadają nam jego historię. Wenecja ma haczykowaty nos, który przypomina gondolę odwróconą do góry dnem. Jej usta są delikatne jak muzyka Vivaldiego, jej mieszkańca.
Jest ona szlachcianką, bo w jej żyłach płynie błękitna, niczym kanały krew.
Wenecja zazwyczaj jest łagodna jak bryza. Na każdą pogodę ma inną szatę. Jednak najczęściej zakłada suknie koloru lazurowego.
Uważam, że jest wspaniała i gościnna, zaprasza do siebie wszystkich.

JULA I MAGDA

BOLONIA
Poznałam Bolonię dzisiaj. Na początku wydawała mi się bardzo chłodna, ale z biegiem czasu nasze relacje się ociepliły.
Bolonia jest potężniejszej postury niż Modena, ma więcej energii i siły.
Jej cera jest podobna do Modeny, bo pochodzą z tego samego regionu. Spogląda na świat swoimi błękitnymi oczami, które przypominają piękne niebo rozpościerające się nad nią. Nos Bolonii trudno opisać, bo zależy od jej humoru. Usta układają się w delikatny luk, jak uliczne arkady chroniące przechodniów przed deszczem. Ma charakterystyczne, nieco suche i zniszczone włosy, jak jej kanały, w których zabrakło wody.
Każdy powinien poznać tak wspaniałą osobę, jaką jest Bolonia.

Magda i Julka

MODENA
Modena to szacowna dama ze szlacheckim rodowodem. Ma dwie starsze siostry: Emilię i Romagnę. Jej ulubioną potrawą są tortellini. Do pracy jeździ Ferrari a na spacer Masserati. Mieszka z nią kilka kotów. Ma wyjątkowo dobry gust, jeśli chodzi o modę ale nie tylko.
Jej oczy są brązowe i mienią się jak witraże w starym kościele. Usta ma w kolorze naturalnym a włosy ciemny blond.
Ubrana jest w czerwoną sukienkę z wielkim nadrukiem konia, na stopach ma żółte baleriny. Ma wyjątkowy talent do gotowania, w kuchni mogłaby spędzić cały dzień.
Jest miła, uwielbia towarzystwo, nie lubi być sama. Jest odważna, stawia czoło nowym wyzwaniom.
Lubimy Modenę, stała się naszą dobrą przyjaciółką.

Sonia i Natalia