Podsumowanie miesiąca:)

Sympatycy, witajcie!

Za nami drugi miesiąc nauki w nowym roku szkolnym. Zapomnieliśmy już całkowicie o wakacyjnym lenistwie i błogim „nicnierobieniu”. Od kilku tygodni pracujemy na najwyższych obrotach, nie żałując sił i zaangażowania w nowe projekty i zadania, które są wyzwaniem i dla uczniów, i dla ich opiekunów. Październik to przecież czas intensywnych przygotowań do konkursów kuratoryjnych. Zapaleńcy spotykają się zatem na kołach przedmiotowych, analizują poważne kwestie ze swoimi opiekunami, taszczą mądre księgi i główkują nad trudnymi zadaniami. Mamy nadzieję, że ich wysiłki zostaną nagrodzone!

 

Jak w każdej, tak i w naszej szkole są uczniowie o bardzo różnych zainteresowaniach. Staramy się zatem zaspokoić głód wiedzy zarówno tych o ścisłych umysłach i zainteresowaniach, jak i humanistów; nie zapominamy  ani o artystycznych duszach, ani o wielbicielach tężyzny fizycznej, mamy coś dla intelektualistów i wielbicieli rękodzieła… Staramy się należytą uwagę poświęcić każdej z dziedzin. W październiku nacisk położyliśmy na edukację teatralno-filmową oraz przyrodniczą. Odbyły się różne wydarzenia, które dały możliwość poszerzenia wiedzy dotyczącej tych tematów.

I tak klasy młodsze odwiedziły Teatr Lalka, gdzie uczniowie 1a obejrzeli spektakl „Buratino”, zaś 3a poznali teatralna wersję „Wakacji Mikołajka”. Adaptacja powieści, porównanie jej z oryginałem, badanie różnic w środkach przekazu – to zadanie dla prawdziwych wielbicieli teatru. Klasa 2c w jednym z najznamienitszych teatrów stolicy – Teatrze Powszechnym obejrzała spektakl „Ojczyzna”. Był on wystawiany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak”. Spektakl ten był swego rodzaju zabawą, którą prowadzili aktorzy i zapraszali do niej widzów. Gimnazjaliści z klasy 3a natomiast poznali adaptację powieści Antoniego Libery „Madame”, którą przygotował Teatr na Woli. Podsumowaniem zaś teatralnych doświadczeń były warsztaty obu naszych klas szóstych w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Kaszewskiego. Te niezwykłe zajęcia
w znacznej mierze opierały się na improwizacji oraz drobnych zadaniach aktorskich, które postawiono przed naszymi aktorami. Dramat, musical, komedia, horror – to tylko niektóre gatunki, które mieli uwzględnić w swoich krótkich aktorskich wprawkach.

To z pewnością nie koniec naszych wyjść i odwiedzin w instytucjach kultury, na pewno jednak duży zastrzyk artystycznych doznań, emocji, a także wiedzy na temat świata teatru.

Drugim ważnym blokiem realizowanym w tym miesiącu był blok przyrodniczy. Tu zajęcia odbywały się także na różnych poziomach oraz w różnych formach. Była zatem  wycieczka gimnazjalistów (2c) do Kampinosu. Maluchy z 2c odbyły nietypową lekcję w Muzeum Narodowym, która pozwalała utrwalić i poszerzyć wiedzę na tematy przyrodnicze, bazując na dziełach sztuki! Ciekawą wizytę mają za sobą uczniowie klas 3 gimnazjum, którzy w Oczyszczalni Ścieków „Czajka” wzięli udział w lekcji łączącej zagadnienia z dziedziny biologii, chemii i ekologii. Wszyscy zaś uczniowie naszej szkoły obejrzeli film „Królestwo” pokazujący w niezwykły sposób świat przyrody dzikiej, nietkniętej jeszcze ludzka ręką.

To oczywiście nie wszystko, co działo się u nas w październiku. Koniecznie przeczytajcie relacje dotyczące ślubowania pierwszaków, Święta Dyni i wyborów do Małego Samorządu Uczniowskiego.
I śledźcie nas na bieżąco, by wiedzieć, co w „Jedynce” piszczy!