Szkolne tradycje

Ponad 30 lat działalności, to ciągły rozwój i doskonalenie naszej oferty. Nasze flagowe projekty, które już na stałe wpisały się w szkolny kalendarz ZSO nr 1 STO to m.in.:

  1. MATPLANETA – uczenie matematyki nowatorskimi metodami wykorzystującymi sposoby przyswajania informacji przez mózg dziecięcy, bazującymi na ich matematycznej intuicji i według najnowszych trendów w dziedzinie uczenia nauk ścisłych. Zajęcia prowadzone są na podstawie programów Math Circle z Uniwersytetu Harvarda w USA.
  2. ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH Zawsze w październiku uczniowie klas pierwszych składają przysięgę. Od tego momentu są pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.
  3. SZKOLNY FESTIWAL PIOSENKI O ZŁOTĄ NUTKĘ – to konkurs wokalny, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego pomysłodawczynią jest Pani Maria Trybowska – Kobryń, nauczycielka chemii w naszej szkole, obecnie na emeryturze. Od początku celem konkursu było umożliwienie uczniom prezentowania umiejętności wokalnych, wyłonienie utalentowanych dzieci i młodzieży oraz propagowanie kultury muzycznej. Laureaci otrzymują złotą, srebrną i brązową nutkę w formie witrażu. Nie mniej ważną nagrodą jest kosz słodyczy przyznawany przez publiczność. Zobaczcie sami, jakie skarby są wśród nas. ZOBACZ
  4. DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU – każdego roku uczniowie wszystkich klas uczestniczą w zajęciach poświęconych ich bezpieczeństwu w sieci Internet. Naszym uczniom nie są obce słowa takie jak login, hasło, netykieta. Wiedzą jak reagować na zaczepki w sieci, do kogo zwrócić się po pomoc. Czym może skończyć się publikowanie swoich zdjęć w Internecie.
  5. ŁAMIGŁOWA – od wielu lat zwyciężamy w Starachowicach. Konkurs ten ma na celu promowanie twórczego i logicznego myślenia wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
  6. EDUKACJA POZA MURAMI SZKOŁY – wiele wycieczek, spektakli, lekcji muzealnych, ciekawych miejsc jest już za nami, a ile jeszcze do zobaczenia? Pałac Prezydenta RP – zaliczony; Muzeum Powstania Warszawskiego – zaliczone; CNK – zaliczone; Zamek Królewski – także, Fabryka Czekolady, Fabryka Bombek, Farma Iluzji i warsztaty kulinarne w Wilanowie, albo lekcja kaligrafii, to tylko namiastka naszego poznawania historii, kultury, sztuki. Każdego roku tuż przed wakacjami wyjeżdżamy na zieloną szkołę. Co ważne zawsze wszyscy wyruszamy w tym samym terminie. Zawsze jest aktywnie i integracyjne. Są również elementy pierwszej pomocy przedmedycznej i survival obowiązkowo.
  7. RAJD KURIEREM PRZEZ WARSZAWĘ – Grę miejską Kurierem po Warszawie wymyśliliśmy w 2005 r. w trakcie przygotowań do nadania imienia naszej szkole. Jan Nowak-Jeziorański zmarł w styczniu 2005 r. Kilkoro nauczycieli (i grupa uczniów) było na pogrzebie. Tego samego dnia padł pomysł, aby Nowak został naszym patronem. W gronie inicjatorów była Wiktoria Thierry-Frańczak, Danuta Lamparska, Krzysztof Jabłoński i dyrektor Zygmunt Puchalski. Kiedy pomysł przyjęła Rada, zaczęliśmy pracę nad przygotowaniem patronatu. Zastanawialiśmy się jak przybliżyć młodzieży tę wybitną postać? Pomysł gry podała Maria Trybowska. Nazwę wymyślił pan Jabłoński – nawiązuje do biografii Nowaka Kurier z Warszawy. Nie od razu miała to być impreza cykliczna. Zorganizowaliśmy ją jednak w rocznicę nadania imienia (4 czerwca), którą obchodzimy jako święto szkoły, potem w następną i tak już zostało. Bawimy się już 12 lat! Gra polega na zaplanowaniu i przejściu trasy, którą wyznaczają punkty w przestrzeni publicznej miasta, wybrane wg pewnej logiki. Punkty te wiążą się zwykle z biografią naszego Patrona bądź z jakimiś ważnymi wydarzeniami z historii stolicy, jeśli gra ma charakter tematyczny. W poprzednim roku tematem przewodnim była rocznica Konstytucji 3 Maja. Gra zawiera elementy rywalizacji. Konkurują grupy z naszej szkoły i szkół, które w danym roku zgłosiły swój udział. Tak zwane punkty kontrolne trzeba najpierw zidentyfikować, odnaleźć w miejskiej dżungli i wykonać przypisane do nich zadania. Kto zrobi to najlepiej i najszybciej – wygrywa. A przy okazji jesteśmy w mieście, jeździmy tramwajem, poznajemy postać Patrona, historię miasta i uczymy się współpracy. Co roku jest coś nowego: elementy escape the room, kody QR czy wyznaczanie współrzędnych. Co będzie w tym roku? Tajemnica!
  8. MINI-LABY i ROBOTYKA
  9. URSYNOWSKI KONKURS PIOSENKI W JĘZYKU ANGIELSKIM