Wokół biało, szalejemy właśnie na nartach, sankach i czym kto lubi, a za nami pierwsze tygodnie nowego roku. Rozpoczęliśmy go bardzo intensywnie, bo jak już zapewne zauważyliście – w naszej szkole nie lubimy nudy.
Jako że początek roku obfitował w warszawskich teatrach w ciekawe propozycje – korzystaliśmy z nich z przyjemnością. Młodsi odwiedzili Teatr Palladium i obejrzeli inscenizację „Pinokia”, starsi wybrali klasykę, czyli „Świętoszka” w Teatrze Narodowym. 3GA, zachęcona przez klasy pierwsze, które już w listopadzie obejrzały „Dziwny przypadek psa nocną porą”, z przyjemnością poznała tę sztukę w Teatrze Dramatycznym. Wywarła na uczniach naprawdę duże wrażenie!
Poszerzaliśmy także swą wiedzę poza szkołą. Czy wiecie, jak wygląda wnętrze komórki powiększone przez mikroskop skaningowy? Gimnazjaliści z 2A wiedzą, bo mieli okazję poznać ten rzadki w naszym kraju mikroskop podczas wizyty u profesor Elżbiety Wyroby w Instytucie Biologii Doświadczalnej. Poznali historię, w jaki sposób ten niezwykły sprzęt dotarł do nas, poćwiczyli przygotowywanie preparatów do obserwacji mikroskopowej, a także dowiedzieli się od profesor, co ciekawego działo się na zjeździe naukowym w Bostonie.
Odwiedziliśmy także Najwyższą Izbę Kontroli, gdzie poznaliśmy nie tylko historię tej instytucji, ale także podstawy prawne jej działania, organizację pracy, a także zakres działań. Najciekawszym jednak i najbardziej emocjonującym momentem dla uczniów były nagrania wystąpień przed kamerą. Okazuje się, że nie jest to takie proste, jak wygląda w telewizji!
Ważnym momentem ostatnich tygodni było dla gimnazjalistów spotkanie z Ludwiką i Henrykiem Wujcami. Ci niezwykli Goście podzielili się z nami swoimi doświadczeniami z lat PRL i opowiedzieli o swojej działalności w ówczesnej opozycji, w Komitecie Obrony Robotników. Dowiedzieliśmy się także od nich, jak wydawano wówczas gazetę „Robotnik”, mieliśmy też okazję obejrzeć jeden jej numer. To niezwykłe spotkanie było kolejną już w naszej szkole „żywą lekcją historii”.
A teraz o sukcesach – bo tych było już w 2017 naprawdę wiele! Zacznijmy od kolejnej już edycji naszego szkolnego festiwalu Złota Nutka. Cudowna jak zwykle zabawa zwieńczona została wręczeniem statuetek, a te najważniejsze – Złote Nutki zdobyli w tym roku Julia Szlaużys w kategorii klas 1-3 oraz Tomasz Grzybko w kategorii klas 4-6. Jeśli nie słyszeliście ich występów – żałujcie! Nadrobić będziecie mogli tę stratę w przyszłorocznej edycji konkursu.
Wspaniałe miejsca zdobyli też nasi sportowcy – z Zawodów Pływackich medale przywieźli Natasza Żabińska, Marta Rostkowska i Maciej Kuś, a w klasyfikacji generalnej reprezentacja SP zajęła 4. miejsce. W Mistrzostwach Warszawy Szkół Niepublicznych w Narciarstwie i Snowboardzie zaś 1. miejsce w slalomie gigancie zajął Michał Nakwaski, a 3. Michał Matejek. Jesteśmy z naszych sportowców naprawdę dumni!
W konkursach przedmiotowych pogratulować chcemy Janowi Okońskiemu z kl. 6a, który zajął 1. miejsce w kraju w Alfiku Humanistycznym oraz Brunowi Lentesowi, a zajęcie również 1. miejsca w konkursie Deutschfreund.
Ale prawdziwą chlubą są nasi finaliści i laureaci Konkursów Kuratoryjnych. A oto oni:
- Adam Dankowiakowski – Laureat konkursu matematycznego i fizycznego
- Maja Longfors – Laureatka konkursu z j. angielskiego
- Rafał Kuś – finalista konkursu polonistycznego
- Dawid Podkaminer-Ligaj – finalista konkursu z j. angielskiego
- Kacper Mikołuszko – finalista konkursu biologicznego
Gratulujemy im wspaniałych wyników i życzymy wytrwałości w zgłębianiu tego, co ich pasjonuje.