„Usłysz, Panie, moje słowa”

W październiku uczniowie naszej szkoły tradycyjnie już wzięli udział w kolejnym  – Piętnastym Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej „Usłysz, Panie, moje słowa” dla uczczenia pontyfikatu świętego Jana Pawła II, konkursu organizowanego przez Katolicki Zespół Edukacyjny im. Piotra Skargi w Warszawie.

Do etapu międzyszkolnego, jak przedstawili to organizatorzy, zgłosiło się w tym roku ponad 750 uczniów ze szkół z Warszawy i Mazowsza.

Z tym większą dumą i satysfakcją miło nam przekazać, że uczniowie naszej szkoły:

IGNACY KORALEWSKI z kl.3c,

FRANEK CHMURZYŃSKI z kl.3Gb oraz

IGNACY PSTRĄGOWSKI z kl. 3Gb doszli do finału tego konkursu.

Laureatom i finalistom uroczyście wręczono nagrody podczas Gali Finałowej konkursu, która odbyła się tradycyjnie w Galerii Porczyńskich.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, laureatom szkolnym oraz  finalistom GRATULUJEMY!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Gali Finałowej.

 Beata Dudek

 

Konkurs recytacji poezji religijnej im. Jana Pawła II był dla mnie osobiście naprawdę ciekawym doświadczeniem. Podzielony był on na kilka grup wiekowych, by rywalizacja była bardziej wyrównana. Sama recytacja była utrzymywana na bardzo wysokim poziomie (szczególnie oczywiście w ostatnim etapie). Bardzo podobało mi się to przeżycie i mogę stwierdzić, że z pewnością udam się na ten konkurs w przyszłym roku.

Gala odbyła się w chyba najlepszym możliwym miejscu. Galeria Porczyńskich jest doprawdy wspaniałym miejscem, jeśli chodzi o kulturę. Kiedy przybyliśmy na miejsce, mieliśmy okazję do zwiedzenia jej, co też uczyniliśmy. Takie nagromadzenie sztuki sprawiało wielkie wrażenie i podziw. Sama sala główna, na której odbywała się gala była pełna pięknych obrazów. Większość z nich była portretami, jednak było tam też kilka przedstawiających krajobrazy czy martwą naturę. Sama gala podzielona była na kilka etapów. Po powitaniu nas poproszono wszystkich laureatów ze wszystkich grup wiekowych o recytację swego wiersza i odebranie swojej nagrody. Recytacje te przeplatane były radosnymi piosenkami chóru dziecięcego. Na końcu zaś wręczono nagrody wszystkim finalistom.

Reasumując, gala była prowadzona w bardzo rodzinnej atmosferze. Bardzo podobała mi się ta uroczystość, szczególnie zaś dobór miejsca, w którym się odbyła. Zdobyłem dzięki temu nowe doświadczenia. Obrazy, muzyka, recytacja poezji i kunsztowna architektura – to się nazywa dopiero obcowanie ze sztuką.

Ignacy Pstrągowski kl. 3Gb

9 listopada w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II odbyła się gala dla finalistów XV edycji wojewódzkiego konkursu poezji religijnej dla uczczenia Pontyfikatu św. Jana Pawła II „Usłysz, Panie, moje słowa”.

Na wejściu wesołym„ Szczęść Boże” zostaliśmy powitani przez księdza dyrektora Sylwestra Jeża, który powołał do istnienia Katolicki Zespół Edukacyjny im. ks. Piotra Skargi odpowiedzialny za organizację konkursu. Dzięki kilkuminutowemu zapasowi czasu  mogliśmy przyjrzeć się przepięknym obrazom zebranym przez Zbigniewa i Janinę Porczyńskich, wśród których znajduje się nawet jeden oryginalny obraz Vincentego van Gogha z cyklu „Wiejskie Chaty”. Niestety do zwiedzania nie była dostępna część wystawy mieszcząca się na piętrze.

Po niedługiej przemowie swoim występem zaszczyciła nas grupa „Serafinek” składająca się z dziewczynek w wieku wczesnoszkolnym. Od tej pory ich wokal towarzyszył nam podczas przerw między występami laureatów. Najpierw przygotowane przez siebie wiersze recytowali zdobywcy zaszczytnego 1 miejsca w swoich kategoriach wiekowych, potem drugiego, trzeciego, a na końcu osoby wyróżnione. Gdy prezentacja zwycięskich wierszy została zakończona wszystkim finalistom zostały wręczone dyplomy i nagrody.

Wydarzenie to pozwoliło nam obcować jednocześnie z wieloma formami sztuki takimi jak: wyniosła architektura miejsca, śpiew „Serafinek”, bogata galeria obrazów i dzieł sztuki oraz oczywiście chwytające za serce wiersze religijne. Jestem bardzo szczęśliwy, iż dane mi było być uczestnikiem gali jak i całego konkursu, do którego chciałbym zachęcić innych uczniów naszej szkoły. Naprawdę warto!

Uczeń klasy III B Franciszek Adam Chmurzyński