Klasy siódme na „Zemście”

W niedzielę, 8 kwietnia wybraliśmy się z klasą 7a i naszymi wychowawczyniami do Teatru Polskiego na „Zemstę”.  Sztuka ta jest najsłynniejszą i najbardziej żywiołową komedią Aleksandra Fredry.
Spektakl wyreżyserował Krzysztof Jasiński, a w rolach głównych wystąpili znani aktorzy, np. w przedstawicieli dwóch skłóconych ze sobą rodów wcielili się: Daniel Olbrychski jako Cześnik oraz Piotr Cyrwus jako Rejent, a kobiecą postać Podstoliny zagrała Joanna Trzepiecińska.
Wszystkim nam bardzo podobała się dynamiczna muzyka Piotra Rubika, która urozmaicała przedstawienie i przyciągała uwagę widowni.
Aktorzy byli precyzyjnie ucharakteryzowani, występując w stylowych kostiumach z epoki, jednak mimo to poruszali się spontanicznie oraz z werwą, a akcja rozgrywała się w szalonym tempie.
W związku z tym, że „Zemsta” jest lekturą szkolną, większość publiczności stanowiły grupy młodzieży, dla której tematyka ta jest niedzisiejsza. Mimo to, aktorzy dzięki swojej rewelacyjnej grze, zdołali często wywołać uśmiech na twarzach uczniów.

Zuzanna Materkowska, klasa 7c

8 kwietnia wraz z 7c byliśmy na spektaklu ” Zemsta” Aleksandra Fredry w Teatrze Polskim. Sztukę wyreżyserował Krzysztof Jasiński, a grali w niej m.in. Daniel Olbrychski (Cześnik) i Joanna Trzepiecińska (Podstolina). Najbardziej przypadła mi do gustu barwna postać Papkina, w którego rolę wcielił się Jarosław Gajewski, natomiast blado wypadła Klara. Byłem trochę zdziwiony, że Rejent pojawił się dopiero po przerwie. Podobały mi się stroje i scenografia, zwłaszcza ruchomy mur i wielka beczka, w której kąpał się Cześnik. Polecam ten spektakl wszystkim. Porusza tematy, które są nadal aktualne i zachowania ludzi, które śmieszą nas tak samo dziś, jak w czasach, gdy tę komedię pisał Fredro.

Alek Jaworski 7a